Gizemli Bir Şekilde Yok Olan Uygarlıklar

ortadan yok olan uygarlıklar, gizemli bir şekilde kaybolan uygarlıklar, bir anda ortadan kaybolan uygarlıklar

Antik çağlarda birçok uygarlık yaşamış ve bu uygarlıkların birçoğu sayesinde günümüz inşa edilmiştir. Fakat dönemin oldukça büyük birçok uygarlığı da oldukça gizemli bir şekilde kaybolmuştur. İşte bu uygarlıklardan bazıları.

Maya Uygarlığı

Dünyayı Kolomb öncesi ve sonrası düşünecek olursak Maya Uygarlığı da Kolomb öncesi dünyanın en gelişmiş uygarlığı olarak yer alıyordu. Güney Meksika ve Orta Amerika’da yer alan bu uygarlıkta iş hanları, balo salonları ve daha birçok yapı yer alıyordu. Bunun dışında da bilimde de gelişmiş olan bu uygarlığın sakinleri bu toprakları terk etmeye başladı. Tarihçilerin bir kısmına göre bunun sebebi kuraklıkken diğer bir kısma göre de sebep salgın hastalık.ortadan yok olan uygarlıklar, gizemli bir şekilde kaybolan uygarlıklar, bir anda ortadan kaybolan uygarlıklar

Anasazi

Colorado ve New Mexico eyaletlerinin şu anda olduğu konumda yer alan bu uygarlık 12. ve 13.yüzyılda yaşayan bir uygarlık. Özellikle yapmış oldukları yüksek binalarla ön plana çıkan bu uygarlığın yok olmasındaki sebepler olarak kuraklık hatta yamyamlık gibi teoriler de öne sürülüyor.

Paskalya Adası Halkı

Aslında bu uygarlığın bitmesindeki en önemli etken de kendi kendilerinin sonunu getirmeleri olarak gösterilebilir. Neredeyse tüm ağaçları kesen ve daha sonrasında ektikleri tohumlar henüz büyümeden bunları tüketen bu halk bu sebeple besin konusunda ve kuraklık konusunda sürekli sıkıntı yaşamıştır. Tüm bunların yanı sıra köle ticareti, çiçek hastalığı gibi hastalıklar da eklenince sayıları 1800’lü yıllarda 100’lü seviyelere kadar düşmüştür.

Grönland Vikingleri

Grönland’da yer alan bu uygarlık oldukça gelişmiş bir uygarlıktı. Hem hayvancılıkta gelişmiş bunun yanı sıra inşa konusunda da oldukça başarılı bir uygarlıktı. Fakat bu uygarlığın nüfusu 5000 seviyesine gelmiş olsa da daha sonrasında 1721 yılında buraya gelen misyonerler burada herhangi bir Grönland Vikingleri bulamadı. Bununu için tarihçilerin birçok tahmini bulunmaktadır. Bu tahminlerden ilki 14.yüzyıl ile birlikte buraya buzullar sebebiyle giriş çıkışların kapanması olarak gösterilmiştir. Bunun yanı sıra küçük buz çağları yaşanması sebebiyle toprağın veriminin düşmesi de bu uygarlığın sonunu getirmiş olabilir ki bu topraklarda Eskimo ve Dorsetler de yok olmuştur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*