Fransızca Eğitim

Yeni eğitim seneni Bahçeşehir’de ki yeni kampüsünde karşılayan Neslin Değişen Sesi Okulları, 5’inci sınıfta Fransızca eğitim konusunda adım atmak isteyen öğrencilere yönelik ‘yabancı dil ağırlıklı 5’inci sınıf’ uygulamasını başlattı. İlköğretim düzeyinde 4’üncü sınıfı tamamlamış tüm öğrencilere açık olan ve bu yıl ilk defa öğrenci bulan uygulama, Fransızca bilmeyen öğrenciler ile anaokulundan bu yana Fransızca eğitimi alan öğrencileri, 6’ncı derslik itibarıyla eşit seviyeye getirmeyi hedefliyor.

Okulun bu yeni sınıfında öğrencilere, hafta içi 18, hafta sonu 5 ders saati olmak üzere hafta da 23 saatlik Fransızca eğitim veriliyor. Bu süre, diğer sınıflarda verilen Fransızca eğitimin iki katına karşılık geliyor. Öğrencilere Fransızca ’nın yanı sıra Talim Terbiye Kurulu’nun ders çizelgesinde yer alan Türkçe, matematik, fen bilimleri, toplumsal bilgiler, din kültürü ve terbiye bilgisi dersleri veriliyor. Mecburi derslerin yanı sıra İngilizce, spor ve fiziki etkinlik derslerini de gören öğrenciler, bir senenin sonucunda eğitimini başarıyla tamamlayıp, üstelik sene kaybı olmadan eğitimlerine 6’ncı sınıftan devam edebiliyor.fransızca eğitim, ilkokullarda fransızca eğitimi, türkiyede fransızca eğitim

Türkiye’de Fransızca Eğitim

Türkiye’de Fransızca eğitim veren ilköğretim okulları içinde ilk kez hayata geçirilen bu uygulama ile okul, 5’inci sınıfta Fransızca tahsile yeni başlamış olan bir öğrencinin 6’ncı sınıfa geçerken anaokulundan itibaren Fransızca eğitim alan bir öğrenciyle aynı seviyeye erişmesini hedefliyor. ‘Yabancı dil ağırlıklı 5’inci sınıf’ a, 4’üncü sınıfını bitiren, önceden farklı bir yabancı dilde eğitim almış ve Fransızca öğrenmek isteyen tüm öğrenciler başvurabiliyor.

Yabancı dil ağırlıklı 5’inci sınıfların yoğunlaştırılmış programı Fransızca ’nın farklı yaşlar da hangi yöntem ile öğretilmesi gerektiği mevzusun da uzmanlık sahibi olan Fransızca zümresi tarafınca belirleniyor. Label France kalite belgesine ki okulda, programın içeriği ise bu kalite belgesinin anadili Fransızca olan öğretmen sayısı ve Fransızca ders saatlerinin belli bir düzeyde olması gibi kriterlerine göre düzenleniyor. Yabancı dil ağırlıklı 5’inci derslik eğitimini tamamlayan öğrenciler, Neslin Değişen Sesi Ortaokulu 6’ncı sınıfından eğitimlerine devam edebiliyor. 8’inci sınıf sonucunda ise öğrencilerin, uluslararası Fransızca yetkinlik dil belgesi DELF B1 seviyesine yükselmeleri hedefleniyor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*