Evlilik terapisi nedir ve etkileri nelerdir?

evlilik terapisi nedir, evlilik terapisi hakkında merak edilenler, evlilik terapisi hakkında bilgi

Tanımlayacak olursak evlilik terapisi, evlenen çiftler ile birlikte ortaya konulan bir terapi biçimidir. Evli olan çiftlerde uzun süreli uygulanan kişisel terapiler çiftlerle birlikte yapılacak olan terapilere göre daha yetersiz kaldığı için kişisel terapinin yerinde çift terapisi tercih edilir.evlilik terapisi nedir, evlilik terapisi hakkında merak edilenler, evlilik terapisi hakkında bilgi

 Nasıl uygulanır?

Birden çok uygulama yöntemleri vardır. İçlerinden en popüleri ise Gottman evlilik terapisidir. Gottman terapisini diğerlerinden ayıran en büyük özelliği ise terapinin başlangıcında var olan değerlendirme aşamasıdır. İlişkinin başlangıcı ve nasıl ilerlediği yönünde belirli kanılara varılır. Daha sonra çiftlerden anlaşamadıkları bir konu hakkında temsili olarak tartışmaları istenir. Terapistler tarafından bu tartışma kayıt altına alınır. Kaydın incelemesinden sonra bireysel görüşmelere başlanır. Belirli sayıda görüşmeden sonra terapist tarafından çiftlere iyi veya kötü yönleri hakkında bir geri dönüş verilir. Terapist çiftler üzerindeki gelişmelerini, eksilerini ve artılarını yakından takip ederek çiftlerin sorunlarını çözme konusunda yardımcı olur.

Sonuçları

Evli çiftler arasında çiftlerin birbirine karşı olan sorumluluklarını yerine getirmemesi, kıskançlık, aldatma, hoş olmayan tutumlar sergilenmesi ve iletişim eksikliği sorunu öne gelen konulardır. Psikoterapi yöntemi sayesinde çiftlerin sorunları birlikte ele alınarak çiftlerin birbirlerine karşı daha anlayışlı olmaları ve saygı duymaları istenerek çözüme kavuşturulmak istenirMutlu bir yaşam için gerekli olan bu terapi, çiftler arasında var olan sorunların çözümü konusunda en çok etki eden terapi çeşidi olmuştur. Genelleyecek olursak terapiler her alanda yaşantımızı etkileyerek sorunların çözümü konusunda bize yardımcı olurlar.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*