Estetik Diş Hekimliği Dişe Hangi Uygulamaları Yapar?

Estetik diş hekimliğinin amacı, kişinin ağız ve diş yapısını hem tedavi etmek ve hem de estetik açıdan güzel sonuçlar elde etmektir. Normal diş hekimlerinden farklı olarak, tedavilerinin sonucunda oluşacak görüntüyü de önemserler. Ancak bunu sadece görüntüyü önemserler, tedavi ikinci planda gelir diye algılamamak gerekmektedir. Bu durum kozmetik diş hekimliğine mahsustur. Estetik diş hekimleri, belirttiğimiz gibi önce tedavi eder ancak tedavinin sonucunda oluşacak görüntüyü de önemser. Normal ve kozmetik diş hekimlerinden farkları özellikle budur.

Yaptıkları İşlemler Nelerdir?

estetik diş hekimliği, estetik diş, diş kaplamaİşte estetik diş hekimleri, uygulamalarını bu amacı gözeterek yaparlar. Genel amaçları elbette estetik bir görüntü sağlamaktır, ancak bu görüntüyü sağlamadan önce varsa diş ve dişetinizde önceden var olan sorunları tedavi edecektir. Bu amaçla, kompozit lamina, lamina veneer, bonding, inley – onley seramik dolgu, bleaching (diş beyazlatma), diş ve dişeti üzerinde plazma ve lazer ışık kullanımı gibi uygulamalar gerçekleştirirler. Görüldüğü gibi, temel olarak diş kaplamaları ve beyazlatma ile ilgilenmektedirler. Bu yüzden, zaman zaman “gülümseme tasarımı” yaptıkları söylenir. Yukarıda belirttiğimiz uygulamalar, çoğunlukla zahmetli ve pahalıdır. Kalıcı olmaları hedeflendiğinden, diş ve dişetinizdeki en ufak bir sorun dahi işlem öncesi tedavi edilmelidir. Aksi takdirde arzulanan sonuca ulaşılamaz. Bu nedenle estetik diş hekimliği, normal tedavi yöntemlerini de neredeyse aynı sıklıkla uygular.

Kimlere Yaptırmalıyız?

Bu durumun tam zıttı da geçerlidir. Yukarıda belirttiğimiz uygulamalar için gerekli cihaz, ekipman ve malzemelerin giderek artmasıyla, normal diş hekimleri de estetik uygulamalar yapmaya başlamıştır. Günümüzde, örneğin bir diş beyazlatma hemen hemen bütün dişçi muayenehanelerinde gerçekleştirilen bir işlemdir. Ancak elbette estetik görünüm hedefleniyorsa, bu konuda uzmanlaşmış klinik be hastanelere başvurulması daha iyi sonuçlar elde edilmesini sağlayacaktır. Estetik uygulamaları sadece “güzelleşme” olarak görmek de yanlış olur. Zira aynı tıp doktorları gibi estetik diş hekimliği de, doğuştan veya kaza sonucu meydana gelmiş ağır fiziksel deformasyonların tedavisi ile de ilgilenir. Netice itibariyle, amaçladığı hedef, ister ağır fiziksel deformasyon olsun, ister daha güzel bir gülümseme elde edilmek istenmesi olsun, kişinin ağız ve diş sağlığını estetik olarak güzelleştirmektir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*