Epilasyon Nasıl Yapılır?

epilasyon yapımı, epilasyon uygulaması, epilasyon uygulanma yöntemleri

Kişiler vücutlarında oluşan istenmeyen tüylerden kurtulmak istediklerinde şu soru gündeme gelmektedir: Epilasyon nedir? Epilasyon kaba tabirle kişinin vücudunun belli bölgelerinde olan ve istemediği tüylerinden kurtulma yöntemleri bütünü olarak tanımlanabilir. Epilasyonun birçok çeşidi bulunmaktadır. Eski çağlardan günümüze epilasyon için uygulanmış birçok yöntem bulunmaktadır. Eski çağlarda kadınlarımız çam ağaçlarının sakızını alıp ağda yapımında kullanmışlardır. Günümüzde epilasyon için çam ağdası oldukça zahmetli bir epilasyon yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun dışında birçok epilasyon yöntemi artık mevcuttur. Kişi mutlaka ağda yapmak istiyorsa günümüz teknolojisi ile geliştirilmiş hafif dokulu ağdalardan kullanabilir.epilasyon yapımı, epilasyon uygulaması, epilasyon uygulanma yöntemleri

Epilasyon Uygulamalarında Aman Dikkat!

Epilasyon uygulamalarının yapımı oldukça dikkat gerektiren bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır. Her epilasyon türünün bilen kişiler tarafından uygulanıyor olması sonucun verimliliği açısından oldukça önem arz etmektedir. Örneğin ağda yapılırken, yapıldığı bölgeye göre ağdanın tüylerin çıkış yönünde sürülüp çıkış yönünün tersine çekilmesi gerektiği gibi elzem bir durumu ağda yapan kişi bilmiyorsa ağda yapılan kişi için ağda süreci oldukça problemli geçebilmektedir. Uygulama sonucu hem verimli bir pürüzsüzlük sağlanamaz, hem de ciltte çeşitli tahrişler ve kızarıklıklar, hatta yer yer yanmalar görülebilir.

Epilasyon Yaptırdım Fakat Ne Kadar Sürecek?

Epilasyon uygulamalarındaki en çok merak edilen bir diğer soru ise epilasyon sonrası cildin epilasyon bitmiş haldeki görüntüsünü ne kadar koruyacağıdır. Bu durum epilasyon türüne göre ve kişinin cilt yapısına, kalıtsal özelliklerine, uygulamanın ne oranda başarılı uygulandığına göre değişmektedir. Ortalama olarak sıradan bir insanı ele aldığımızda eğer kişi lazer ile epilasyon tercih ettiyse lazer yaptırdığı bölgenin türüne göre değişmekle birlikte genel olarak sekiz ila on seans sonunda kişi lazer yaptırdığı bölgedeki tüylerden kalıcı olarak kurtulabilmektedir. Bunun yanında eğer kişi tüy dökücü krem kullanarak epilasyon yaptıysa en fazla iki haftalık bir süreçte bölge pürüzsüz kalacaktır. Tüy dökücü kremler tıraş bıçakları ile aynı mantıkla çalışırlar. Tüy dökücü krem uygulandığı bölgedeki tüyün yüzeyine temas ederek dışta kalan kısımdan tüyü koparır. Böylece köküne nüfuz etmediği için tüy kısa sürede eski haline gelecektir. Aynı şekilde tıraş bıçağı ve tıraş köpüğü ile yapılan epilasyon da kısa süreli pürüzsüzlük sağlayacaktır. Bu nedenle epilasyon yöntemi seçilirken dikkatli olunmalıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*