Diş Teli Lastiği Nedir ?

Diş Teli Lastiği Nedir ?
Diş teli lastikleri ortodontik tedaviler için kullanılan malzemelerdir. Bu lastiklerdişlerin birbirine yaklaşması için genelde kullanılır. Bir başka kullanım alanı ise, çeneler arasında ki asimetrik yakınlaşmanın veya uzaklaşmanın dengelenmesi işin kullanılan malzemelerdir.

Diş Teli Lastiklerinin Kullanım Alanları
Yukarıda belirtildiği üzere dişlerin asimetrik dengesini ve çeneyi düzenlemek için lastik kullanımı yapılıyor. Bunun yanında ana diş teli ile braketlerin birbirine tutunması için de lastik kullanımı hastalarımızda kullanabiliyoruz.

Lastiklerin bir diğer kullanım amacı ise, diş teli tedavisi esnasında yukarıya doğrubakan üst dişleri aşağıya doğru bakması için alt dişlere lastik takma ihtiyacı olabilir. Lastik kullanımı diş teli tedavilerinde yardımcı uygulamalar arasında yer alır.

Diş Teli Lastikleri Ne Kadar Süre Kullanılır ?
Diş lastikleri sürekli kullanılması gereken malzemelerdir. Hatta gece uyurken bile diş lastikleri kullanılması gerekir. Bu kullanım ile 1-4 ay arasında tedaviye cevap verir. Diş teli tedavisinin tedavisi süresinin azalmasında büyük rol oynar. Bu süre her hastanın diş yapısına göre değişir. Bu süreyi tedavi olduğunuz doktor belirler.

Diş Teli Lastiğinin Kaliteli Olması Neyi Etkiler ?
Diş teli lastikleri kaliteli olması ilk önce ortodontik tedavinin süresinin uzamasını engeller. Kaliteli bir diş teli lastiği ile dişlerin istenen ve hedeflenen süreler içerisinde tamamlanması sağlanabilir. Kalitesiz diş teli lastikleri ise kopmalar düşmeler ve istenilen açının verilememesi gibi sorunlara neden olabilir ve bunun akabinde diş teli tedavisinde uzamalar meydana gelebilir.

Diş Teli Lastiğinin Çeşitleri
Diş teli lastikleri kullanım amacına göre çok fazla çeşidi vardır. Birden fazla diş bağlantısı yapılacağı zaman boyutlarında farklılıklar olur. Uzunluklarına ve kalınlıklarına göre bir çok çeşidi vardır. Bir hastanın lastiği başka bir hastaya olmaz.

Diş yapısı ve ortodontik tedavinin ihtiyaçlarına göre lastiğin boyutları ve kalınlığı değişir. Bazen çeneler arasında da kullanılan bu diş teli lastikleri kullanım şekli bakımından tamamen ihtiyaca göre şekillenen türleri ve çeşitleri vardır.

Diş Teli Lastiklerinin Türleri
Temel olarak iki farklı diş teli lastiği vardır. Bunlar ;

Kangurulu diş teli lastikleri : İmpalalı diş teli lastiği ile kıyasladığımızda boyutları daha ince olarak gözlenir. Genelde tavsiye edilen kullanım zaman çalışma saatleri arasında tavsiye edilir.

İmpalalı diş teli lastikleri : Diğer çeşide göre biraz daha boyutlarında kalınlık gözlenir. Bu nedenle uyku esnasında kullanımı daha uygundur. Ayrıca kalınlığından dolayı çeneye baskı yapacağından biraz ağrı yapabilir. Uykusu ağır olan hastalarımız için sorun teşkil etmez :)…

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*