ÇOCUKLARA TUVALET EĞİTİMİ NASIL VERİLİR?

çocuk tuvalet eğitimi, çocuklara tuvalet eğitimi verilmesi, çocuklar nasıl tuvalete alıştırılır

Çocuklarda tuvalet eğitimi konusunda acele etmemek gerekir. Genellikle 18 ile 24 ay arasında alışkanlık kazanmaya başlarlar fakat bu konuda yaştan ziyade çocuğun motor gelişimi önemlidir. Her çocuğun bir olmadığının bilincinde olmak gerekir bazıları daha erken öğrenirken bazıları çok daha geç öğrenebilir. Çocuğa tuvalet eğitimini vermeden önce onu gözlemleyerek başlamak ve onu teşvik edici davranmak gerekir. Asla kızarak ya da korkutarak bu tuvalet eğitimi verilmez. O zaman çocukların tuvalet eğitimi çok daha uzun ve zahmetli olur.çocuk tuvalet eğitimi, çocuklara tuvalet eğitimi verilmesi, çocuklar nasıl tuvalete alıştırılır

Çocuklara tuvalet eğitiminde nasıl davranılmalıdır?

Çocuğa tuvalet eğitimi verilirken öncelikle onun bu eğitime hazır olduğundan emin olduktan sonra onu teşvik etmek için oyuncak tarzında bir oturak olmak iyi olur. O oturağın üzerine önce kıyafetleriyle ve beziyle oturmasını sağlayalım. Biraz daha alıştıktan sonra bezini çıkarıp oturtun. Oturmak istemezse onu zorlamayın. Sizinle beraber tuvalete girmesini sağlayarak korkulacak bir şey olmadığını göstermek gerekir. Daha sonra onun tuvaletini yapma belirtilerini takip ederek onu her bu belirtileri (kızarma, ıkınma) gibi gösterdiği zaman onu bu oturağa oturtun. Kısa sürede alışacaktır. Daha sonra ona altı kirlendiği zaman söylemesini isteyin. Motor gelişimini sağlayan çocuklarda kasları da gelişeceği için tuvalet ihtiyacının geldiğini bilirler. Zamanla bu alışkanlığı kazanan çocuklar gece altını ıslatmaları bir müddet daha devam edebilir.  Gecede birkaç defa çocuğunuzu tuvalete götürerek gecede onu tuvalet eğitimi kazandırmış olursunuz. Gecede altını ıslatmayı kısa sürede bırakacaktır. Fakat gece ıslatmaları uzun süren çocuklarda vardır. Biraz sabırlı olmak gerekir.

Tuvalet eğitiminde çocuk bu eğitime nasıl teşvik edilir.

Çocuklara müzikli, onun sevdiği bir çizgi film karakteriyle süslü bir oturak alabilirsiniz. Onun tuvalette biraz su oynamasına da izin verebilirsiniz. Desenli yine onun seveceği karakterleri içeren bir tuvalet kâğıdı alabilirsiniz. O zaman temizlenme işini de çabuk öğrenir. Tuvalet eğitiminin yanında mutlaka temizliğinin de öğretilmesi gerekir. Aksi halde temizlik alışkanlığı kazanmayacaktır. Tuvalet eğitimini vermek için yazı beklemeye gerek yoktur. Tabi yazın daha kolay olacaktır, eviniz sıcak ise her mevsimde tuvalet eğitimi verilir. Önemli olan çocuğunuzun kendini hazır hissetmesidir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*