Çocuk Eğitirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

çocuk eğitimi, çocuklara eğitim vermek, çocuklar nasıl eğitilmeli

Çocuğunuz Sizden Bir Şey Sakladığını Nasıl Anlarsınız?

Maalesef çocuk istismarları ve tacizleri hakkında duyduğumuz haberler her geçen gün artıyor. Taciz ve istismara uğrayan çocuklar bu durumu birileriyle veya ebeveynleri ile konuşmaya utanıp korkabiliyor. Bu duyguyu yaşayan çocuklar ise zaman içerisinde farklı yollara veya davranışlara kayabiliyor. Çocuğunuzu iyi gözlemlerseniz, onun bir sorunu olduğunu mutlaka anlarsınız. Örneğin arkadaşları ile öğretmeni ile sorun yaşayan çocuklarda normal davranışlarının dışında davranış sergileyebiliyorlar. Peki, çocuğunuzun sizden bir şey sakladığını nasıl anlarsınız? Bu durumda çocuğunuz her zamanki gibi değildir. Örneğin şen şakrak bir çocuksa içine kapanabilir. Ve bu durum uzun süre devam eder. Veya içine kapanık bir çocuk son derece agresif davranabilir. Ders notları düşebilir veya okulda arkadaşları ile sürekli kavga yapabilir. Bu durum devam ediyorsa mutlaka çocuğunuzla iletişim kurmalısınız.çocuk eğitimi, çocuklara eğitim vermek, çocuklar nasıl eğitilmeli

Bu Durumda Çocuğa Nasıl Yaklaşılmalı?

Ona nasıl olduğunu sorun. Bir sorunu varsa sizinle paylaşabileceğine ikna edin. Sizden korkmak yerine size güvenmesini sağlayın. Başına ne gelmişse yanında olacağınızı ve asla onu yalnız bırakmayacağınızı söyleyin. Sizin her şartta onu seveceğinize mutlaka inanmalı. Çocuğun üstüne gitmek yerine onunla sabırlı bir şekilde iletişim kurmaya çalışın. Onunla daha fazla vakit geçirin. Eğer mümkünse eşyalarını o fark etmeden karıştırıp, neler olduğunu anlamaya çalışın. Son yıllarda madde bağımlılığı küçük yaşlara indi. Çocuğunuz bu tarz arkadaşları yüzünden hap veya madde kullanmış olabilir. Ne kadar erken fark ederseniz çocuğunuzu bu durumdan kurtarmak o kadar kolay olacaktır.

Sizin de Destek Almanız Gerekebilir?

Anne babalar ne kadar güçlü olursa olsun, çocuklarının başına bir şey geldiğinde hem güçlü kalıp hem zayıf düşebilirler. Bu durumlarda yalnızca çocuklar değil anne babalar da travma geçirip psikolojik desteğe ihtiyaç duyabilir. Özellikle taciz ve istismar gibi ağır durumlarda yalnızca çocuğunuz değil, bu süreci bilinçli atlatabilmek için sizin de destek almanız gerekir. Neden benim çocuğum yaşadı sorusu, ben çocuğumu koruyamadım düşüncesi anne babaları bu süreçte oldukça yıpratabilir. Bu tarz olaylarda hakkınızı hukuki çerçevede almak ve suçluları yargıya şikâyet etmek en doğrusu.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*