Cilt Bakım Önerileri

Cilt bakımı nasıl yapılır, cilt bakım tavsiyeleri, cilt bakımı yapmak için öneriler

Hayalinizdeki ışıltılı cilde kavuşmak için ne tükettiğinizi bilmeniz gerekir. Cilt güzelliğinin ilk şartı kan dolaşımıdır. Bunu sağlayabilmek için de Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri size yardım eder. Asitler, cilde oksijen taşır ve hücre zarını güçlendirir. Dengeli tüketilen asitlerle birlikte cildiniz daha sağlıklı gözükecektir.Cilt bakımı nasıl yapılır, cilt bakım tavsiyeleri, cilt bakımı yapmak için öneriler

  • Cilt Hücrelerine Güç

İnsan vücudunun %7’si deriden oluşmaktadır. Buda 50 kilo olan kişinin yaklaşık 3.5 kilosu deri demektir. Kişiye bağlı olarak değişen derinin beslenme düzeni önemlidir. Dengeli beslenme ciltteki hücreleri güçlendirir. İnsan vücudu, tüketilen gıda, duygular, sosyal çevre ve yaşanılan ortamla bağ kurmaktadır. Kişinin vücut dengesini anlaması ve ona göre hareket etmesi gerekir. Bu da organizmanın düzenli çalışmasında olanak sağlar. Ayrıca organizma, dışardaki çevreyle bağlantılıdır. Kişinin karaciğerinde yaşadığı bir problem sivilcelere neden olur. Doğru beslenmeyen kişilerde de cildinde kuruluk ve lekeler belirir. Cildin kurumasına neden olan elzem yağ asidi, hızlı yaşlanmaya da neden olmaktadır.

  • Vitamin Bombaları

Cilde yararı olan vitaminler, doğru şekilde alındığında bir hayli faydalı olmaktadır. Vitamin eksiksizliği ise ciltte kuruluk, kırışıklık ve renk solmasına neden olur. Sağlıklı cilt için gerekli vitaminler ise; A, B, C ve E vitaminleridir. A vitamini yaşlanmayı geciktirmede fayda sağlar. Yeşil, sarı ve turuncu renkli sebzeler, tereyağı, ciğer, yumurta akı ve balıkta bulunmaktadır. C vitamini yara tedavilerinde çok etkilidir. Antioksidan yönünden iyi olan C vitamini, cilt yanıkları tedavisi ve ciltteki kırışıklıklar için kullanılır. Karnabahar, lahana ve domates sebzelerinde, portokal, limon, kuşburnu, çilek ve kivi gibi meyvelerde bulunur. E vitamini  ciltte pürüzsüzlük sağlar. B vitamini ise sivilce tedavisinde etkili olmaktadır. Tam tahıllı gıdalar, tavuk, hindi ve balıkta bulunur.

  • Doğal Kozmetik Reçetesi

İçerisinde C vitamini ve antioksidan bulunduran maydonoz, cildi genç tutar. Ayrıca salatalarda çok kullanılan maydonoz cildi sağlıklı kılarak sıkılaştırır. Yara iyileştirme özelliği ise papatyada bulunur. Papatya çayı tüketimi hızlı yara onarımında fayda sağlar. Dolaşım sorunlarına iyi gelen gınseng, metabolizmayı hızlandırır ve ciltte tonik etkisi yaratır. Cildin gençleşmesinde de etkilidir. Sakinleştiren ve dezenfektan özelliği olan kekik, ciltteki ince kırışıklıkları giderir. A ve C vitamini içeren brokoli sebzesi, vücuttaki kansere karşı etkilidir. Ciltteki çürüklükleri önler. Ayrıca akne tedavisinde kullanılır. Turuncu renkli gıdalar ise örneğin havuç, cildin korunmasını sağlar.

  • Diğer Öneriler

Sigara, alkol, sinir ve stres ve kavrulmuş besinler serbest radikallere zarar verir. Bu zararlı moleküller ise cildi erken yaşlandırır. Çözümü ise besinlerdir. Doğru besinlerle serbest radikalden kurtulmak mümkündür.  A, C ve E vitaminleri de cildin ihtiyacını karşılamaktadır. Çilek, kivi, portokal ve yaban mersini C vitaminini karşılayarak cildin sağlığında önemli rol oynar. Kuru ciltler içinde günde 10 bardak su faydalıdır. Ayrıca hakiki zeytinyağı da faydalıdır. Cildin kurumasını önleyen bir diğer gıda kavundur. Kavun kırışıklığa ve kuruluğa engel olur. Ciltteki sivilcelere etki etmek için de brokoli, ıspanak, marul ve maydonoz gibi sebzeler tüketilmelidir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*