Boyun Fıtığına Dair Önemli Bilgiler

boyun fıtığı, boyun fıtığı nedenleri, boyun fıtığından korunma

Nedenler

Boyun fıtığı, 20 ile 40 yaşları arasında, genellikle vücudunu çok kullanan kişilerde ortaya çıkar. Ağırlık kaldırmak, geriye itmek ve sık sık itmek bağ dokusunun yırtılma, yani fıtık riskini artırır. Diğer nedenler arasında trafik kazaları veya yüksekten düşmeler yer alır.

Ayrıca bu rahatsızlık uzun süre masa veya bilgisayarda oturanlarda da ortaya çıkmakta ve bu da duruş bozukluğuna neden olmaktadır.boyun fıtığı, boyun fıtığı nedenleri, boyun fıtığından korunma

Uzun süre cep telefonu kullanımı, boynu eğerek ekranı uzun süre izlemek veya telefonu boyna doğru tutarak konuşmak da boyun fıtığına neden olabilir.

Telefonunuzu veya tabletinizi uzun süre göz seviyesinin altında tutmak boyun fıtığı riski oluşturur.

Kesin bir genetik geçiş olmamakla birlikte bu durumdaki çocuklarda boyun fıtığı riski, disk eklemlerinin hassasiyetini etkileyebilecek genetik faktörler nedeniyle ebeveynlerinde daha yüksektir.

Semptomlar

Boyun fıtığının en belirgin belirtisi boyun ağrısıdır. Ancak tüm boyun ağrıları fıtıktan kaynaklanmaz. Çoğu kas ağrısından kaynaklanır. Gerilme ve ağır kaldırma nedeniyle boyun fıtığı oluşur.

Fıtıktan kaynaklanan ağrı; Bu, sırt, kürek kemiği, omuz, başın arkasında ve parmak uçlarında ağrı olarak kendini gösterir. Ağrının yanı sıra şiddetli fıtıklarda, sıkışan sinirin işlevine bağlı olarak ellerin ve parmakların belirli bölgelerinde uyuşma, karıncalanma ve güç kaybı meydana gelebilir.

Boyun ağrısı: Oksiputtan şakaklara yayılabilir. Bu, kola yayılan şiddetli, kalıcı ağrı olarak kendini gösterir.

Sırtta, kollarda ve omuzlarda ağrı

Azaltılmış el emeği

Ellerde ve parmaklarda uyuşma ve karıncalanma

Hassasiyet kaybı

Elektrifikasyon

Kollarda ve el kaslarında güç kaybı

Zayıflayan refleksler

Elde incelme

Çok nadiren fıtıklaşmış bir disk omuriliğe baskı yaparak bacaklarda sorunlara neden olabilir. Ayaklarda uyuşma, idrar ve dışkı kaçırma çok nadirdir.

Bir sinir kökü veya omurilik dokusuna baskı uygulandığında bu bölgede ödem oluşabilir. Şişlik aynı zamanda basıncı da artırdığından, rahatsızlık bir kısır döngü haline gelebilir.

Teşhis yöntemleri

Muayene sırasında doktorunuz ağrının türünü ve yerini belirlemeye çalışacak ve herhangi bir güç kaybı, his kaybı ve anormal refleksler olup olmadığını kontrol edecektir.

Doktorunuz kesin tanı için X-ışınları, MRI’lar ve bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları kullanabilir.

X-ışınları, omurga aşındıkça ve kötüleştikçe gelişen intervertebral boşluklardaki kemiklerin çıkıntılarını ve daralmalarını gösterebilir, ancak fıtıklaşmış bir diski veya omurilikten uzanan sinirleri gösteremez.

Omurilik ve sinir fıtığının sıkışması MRG’de açıkça görülebilir. Sinirin kalitesini ve boyundan kola giden sinirin uyuşukluğunu başka bir nedenle gösteren EMG ve sinirlerin içinden geçtiği kanalı gösteren tomografi (BT) veya kireçlenmiş disk veya kırık kemik yapısı, ayrıca serviks fıtığı teşhisinde de kullanılır.

Boyun fıtığı nasıl teşhis edilir?

Ağrının tipini ve yerini belirlemek için yapılan klinik değerlendirmeye ek olarak, güç kaybı, duyu ve anormal refleksler için kapsamlı bir inceleme, genellikle fıtıklaşmış bir diski teşhis etmek ve lokalize etmek için yeterlidir.

Doktorunuzun teşhisi x-ışınları, CT taramaları veya manyetik rezonans görüntüleme ile doğrulanır. Röntgenler, omurga aşınırken ve bozulduğunda gelişen kemikli sırtları ve disk boşluklarının daralmasını gösterebilir, ancak fıtıklaşmış bir diski veya omurilik sinirlerini gösteremez.

BT ve MRI taramaları, omurganın tüm bölümlerinin (omurlar, diskler, omurilik ve sinirler) ayrıntılı görüntülerini sağlar ve fıtıklaşmış disklerin çoğunu tanımlar. Tüm bunlara ek olarak bel fıtığından kaynaklanabilecek sinir hasarının sonuçları elektrodiagnostik testler yapılarak tespit edilebilmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*