Bir Köpek Elinizi Çiğniyorsa Ne Anlama Gelir?

köpek el çiğnemesi, köpekler neden el çiğner, köpek el çiğneme nedenleri

Eğer bir köpek yavrusu ya da özellikle aktif bir köpeğiniz varsa, muhtemelen bu senaryoyu daha önce yaşamışsınızdır: Siz kendi işinize bakarken, huzursuz köpek dostunuz birden ıslak ağzı ve dişleriyle elinizi çiğnemeye başlar. El çiğneme, köpekler, özellikle yavrular arasında yaygın bir durumdur. Köpeğinizin neden insanların ellerini ısırdığını merak ettiyseniz, aslında bu masum bir şeydir ancak bunu görmezden gelmek ileride zararlı olabilir.köpek el çiğnemesi, köpekler neden el çiğner, köpek el çiğneme nedenleri

Köpekler neden çiğniyor?

Amerikan Hayvanlara Zulmü Önleme Derneği’ne göre, çiğnemek köpekler için doğal bir davranıştır ve çok amaçlıdır. Temel olarak çiğneme, köpeklerin dişlerini temizlemelerine ve çenelerini sağlıklı tutmasına yardımcı olur, bu nedenle bazı köpekler sopa, kemik veya oyuncak gibi şeyleri çiğneyerek saatlerini harcayabilir. Ek olarak, çiğneme basitçe köpeklere iyi gelir ve genellikle rahatlamalarına, kaygılarını hafifletmelerine ve hatta sıkıldıklarında kendilerini oyalamalarına yardımcı olur. Ancak bazen köpekler, mobilya, ayakkabı ve hatta ellerimiz gibi çiğnemek için uygun olmayan şeyleri de çiğnemeye çalışırlar.

Bir eli ısırmak ne anlama geliyor?

Basitçe söylemek gerekirse, elleri ısırması köpeğinizin heyecanlı olduğu anlamına gelir. Neşemizi ifade etmek için biz dili yani sözlü ifadeyi kullanırken, köpekler ağızlarını farklı bir şekilde kullanırlar: bazı şeyleri dişleriyle kıstırmak için. Evinizde bir köpek yavrusu varsa, özellikle aşırı çiğneme alışkanlıkları fark edebilirsiniz, ancak bunu neden yapıyorlar?

Amerikan Köpek Yetiştiriciliği Kulübünün açıkladığı gibi, köpekler, çok sayıda kardeşleri sayesinde çok küçük yaşlardan itibaren oynamaya ve öğrenmeye başlarlar. Biz insanlar çocukluğumuzda kardeşlerimizle oynarken ellerimizi kullanabilirken, köpekler çoğunlukla yavru oyun arkadaşlarıyla etkileşim için çiğnemeyi ve oyun ısırmasını kullanırlar. Bir köpeğin başka bir köpeği ısırdığını görürseniz, bu ikisinin de sınırların belirlenmesi ve bunlara saygı duyulması konusunda değerli dersler aldığı anlamına gelir. Kafalarını veya bedenlerini okşamaya çalıştığımızda, heyecanlı bir köpek yavrusu oyun davranışına girmeye başlayabilir, çünkü tıpkı kardeşleriyle olduğu gibi oyun için güreştiğini düşünür. Bu elinizde bir ısırık izi bırakabilir ve acısı genellikle hafiftir.

Yavrular ne zaman ısırmayı bırakır?

Yavru köpekler için kardeşleriyle oynarken ısırıklar sınırları ve bir şeyin yeterli olup olmadığını ya da bitmesi gerektiğini belirtmek için kullanılır. Yavru köpeğiniz artık kardeşleriyle birlikte değilse, ağzını ısırmak üzere cildinize yönelttiği anda bağırma benzeri bir sesle ona yapmaması gerektiğini öğretebilirsiniz. Dogster Magazine, sınırları iyi anlayan yavru köpeklerin yaklaşık altı ayda veya diş çıkarma sürecini atlattıktan sonra çiğnemeyi bırakmaları gerektiğini belirtiyor. Bu arada, köpeğinize ağrıyan diş etlerini yatıştırmak için bol miktarda çiğneme oyuncağı vermeyi ihmal etmeyin.

El çiğneme huyu nasıl durdurulur?

Köpekler söz konusu olduğunda, hemen hemen her problem için en iyi çözüm genellikle eylem gerçekleşmeden önce önlem almaktır. Çoğu köpek can sıkıntısından çiğnemeye başvurduğundan, fiziksel ve zihinsel ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmak için uygun önlemleri almak, istenmeyen çiğnemeyi azaltmada çok faydalı olacaktır. Bazı köpekler için enerjisini atmak için fiziksel egzersizle iyice yorulması gerekirken bazıları sadece biraz sevgi ve şefkat arar. Köpeğiniz sıkıntıdan çiğneme eğiliminde ise, bu ihtiyaçları karşılamayı deneyin ve böylece el çiğnemesini engelleyin. Amerikan Köpek Yetiştiriciliği Kulübü, köpeğinize sizi ısırmadan okşamanıza izin verdiği her seferinde ödüllendirerek çiğnemeyi bırakmayı öğretebileceğinizi de söylüyor.

Köpeğinizin vücudunda belirli bir noktaya her dokunduğunuzda elinizi ısırdığını fark ederseniz, o noktaya dokunmayı bırakın ve herhangi bir yaralanma olasılığını ortadan kaldırmak için bu davranışı veterinerinize bildirin. Bu bir hastalık belirtisi olabilir. Acı çeken bir köpek neredeyse her zaman kendini koruyacaktır, bu yüzden fark edebileceğiniz belirli davranışları not edin.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*