Bilgisayarınız Yavaş Değilse Okumayın!

bilgisayar yavaşlama nedenleri, bilgisayar hızlandırma yöntemleri, bilgisayar nasıl hızlanır

İnternette baktığımız her şey, yüklediğimiz ve kaldırdığımız programlar her gün bilgisayarımızda birikmesine ve yavaşlamasına neden oluyor. Gereksiz dosyaları, internet geçmişinizi ve önbellek dosyalarını silin.

Bunun için Windows’ta CCleaner ve Mac’te Dr.Cleaner’i kurabilirsiniz.bilgisayar yavaşlama nedenleri, bilgisayar hızlandırma yöntemleri, bilgisayar nasıl hızlanır

Disk Birleştirme Yap

Başlat menüsüne basarak disk birleştirmeyi açabilir ve C veya D disklerimize sağ tıklayabiliriz.

İşlem bilgisayar hızına bağlı olarak 15-60 dakika sürebilir. Bunu uygun zamanda yapabiliriz.

Düz Masaüstü Kullan

Masaüstünde çok fazla dosya yok. Bilgisayarımız çökerse veya biçimlendirilirse, masaüstündeki tüm dosyalarımız silineceğinden dosyayı masaüstü D yerine bir klasörde tutalım. Böylece masaüstünde silinmesini ve kalabalık olmasını ve bilgisayarımızı yavaşlatmasını önleyebiliriz.

Masaüstü resmimiz çok yüksek çözünürlükte ise yavaş açılıyor olabilir.

Temiz Virüsler

USB disklerin sürekli kullanımı ve internetten indirmeler bilgisayarımıza virüsler bırakıyor. Virüs programları, kullansak veya temizlesek bile bilgisayarımızı yavaşlatabilir. Bu nedenle, daha sonra çok yavaşlama olursa, biçimlendirme eski hızını geri yükleyebilir.

Her Programı Kurmayın

Windows 10 ve MacO’lu bilgisayarlarımıza birkaç temel program yüklemek gerekebilir. Bu, alışkanlık içine yerleştirilmiş programları kullanmadığımız ve çok fazla program yükleyip kullandığımızda bilgisayarımızın yavaşlamasına neden olabilir. Programları kaldıracaksak, kesinlikle kaldırma dosyasından kaldırmalı ve programın artıkları için temizlemeliyiz.

SSD Disk ve RAM Boost’u deneyin

Bilgisayarımızı yavaşlatan bir diğer neden de, özelliklerinin artık teknolojinin arkasında olmasıdır. Oyun oynayan ve çok iyi takip eden ve bilgisayarını sürekli revize eden bir kişi değilseniz, RAM’i tamamlayabilirsiniz. Çoğu yeni bilgisayarda kullanılan ve normal sabit sürücülerden 10 kat daha hızlı olan SSD sabit diskinin kullanılması inanılmaz bir hız sağlayacaktır.

Yeni bir bilgisayar

Tüm bunları yaptık ve uzun süre bekliyorlarsa, saatlerce açılmazlar, donarlar, hiçbir şey bizim kadar değerli değildir. Kendimizi finansal olarak ayarlamalı, eski bilgisayarımıza veda etmeli ve işimizi görebilecek yeni bir bilgisayar almalıyız. Bazen geçmişe yatırım yapmak yine daha maliyetli olabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*