Bazı Meslek Hastalıkları

meslek hastalığı nedir, meslek hastalıkları, meslek hastalığı neden olur

Bazı meslekleri düşündüğümüz vakit sürekli aynı şeyleri fiziki olarak yaptıklarını görüyoruz. Örneğin bir grafik tasarımı yapan kişi sürekli bilgisayar başında vakit geçirir bu tür örnekleri çoğaltmak da mümkündür. Peki bu durumların insan sağlığına etkisi var mıdır diye soracak olursanız elbette ki vardır. İşte bazı mesleklerin beraberinde getirebileceği meslek hastalıkları.meslek hastalığı nedir, meslek hastalıkları, meslek hastalığı neden olur

Şoför Kırığı

Şoför kırığı ya da bilinen diğer adıyla Hutchinson kırığı aslında geçmişte kalan bir hastalık türüdür. Geçmiş dönemlerde arabalar el kranklıydı ve krank çevrilerek araba çalışırdı. Tabii ki bu çevirme sırasında aksilikler olduğu vakit krank el bileğine çarpabiliyor ve bu da kırığa sebep olabiliyordu. İşte bu sebeple bu tür el bileği sakatlıklarına o dönem şoför kırığı denilmekteydi.

Baca Süpürme Kanseri

Sanayi Devrimi ile birlikte evler bacalı olmaya başladı ve bu bacaların da temizliği yapılmalıydı. Bu sebeple de baca süpürücü olarak adlandırılan bir meslek grubu ortaya çıktı. Fakat bu oldukça tehlikeli bir işti ve bacayı temizleyen kişiler aslında kanserojen maddelerle uzun süre muhatap olmak durumunda kalıyorlardı. Bunun sonucu olarak bu işi yapan birçok kişi kanser sonucu hayatını kaybetti.

Ayakkabıcı Femuru

El yapımı ayakkabı yapan kişilerde kişi kucağına ayakkabıyı alır ve tabanlarını çekiçler. İşte bu işlemleri yaparken de uyluk kemiklerinde onlarca kırık oluşur. Fakat bu kırıklar oldukça küçük kırıklar olduğu için hissedilmez ve herhangi bir şekilde ağrı da yapmaz. Ama bu iş yıllarca yapıldığı vakit de görüntü olarak pek hoş olmayan bir kemik büyümesi durumu ortaya çıkar ve buna da ayakkabıcı femuru denir.

Kemancı Boynu

Bildiğiniz üzere keman çalan kişiler kemanı boyunlarına götürürler. Bu durum da bir süre sonra bu boyun kısmında iltihaplanmaya sebep olur ve buna da lokalize denmektedir. Sürtünme ve basınçtan kaynaklanan bu durumdan dolayı boyunda gözle görülen bir iltihap sorunu olacaktır. Eğer bu durum ciddiye alınıp tedavi ettirilmediği sürece daha ciddi sorunlara da yol açabilir. Fakat yeni kemanlarda bu iltihaba sebep olan bazı malzemelerin kullanılmasında dikkatli olunmakta ve bu durum daha nadir görülmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*