Basur (hemoroid) nedir?

basur tedavisi, basur nasıl tedavi edilir, basur tedavi yöntemleri

Hemoroid dokusu, anüz çıkışında toplardamarlardan oluşan bir damarlar ağıdır. Bu damarsal yapı normalde gaz ve dışkı kontrolünü sağlayan kas sisteminin yardımcı unsurlarından birisidir. Yani dışkılama ve gaz kontrolünü sağlayan oluşumların bir parçasıdır. Bu hemoroidel damarların çeşitli nedenlere bağlı olarak genişlemesi, şişmesi, aşağıya doru sarkması ve kanamaya başlamasıyla basur hastalığı ortaya çıkar. Basur hastalığı çok sık görülen rahatsızlıklardan birisidir. Hayatın bir döneminde, 40 yaşına kadar olan kişilerin en az yarısında hemoroid rahatsızlığı görülmektedir.basur tedavisi, basur nasıl tedavi edilir, basur tedavi yöntemleri

Basur hastalığı hayatı tehdit eden bir rahatsızlık değildir.  Ancak hastaların yaşam kalitesini çok büyük ölçüde etkileyebilir. Hastalığın tedavisinde genel tedbirler son derece önemlidir.  Hastalarda genel olarak kabızlık çok sık görüldüğü için bol posalı diyet alınması, bol sıvı tüketilmesi,  meyve ve sebzelerin çok tüketilmesi önemlidir.

Basur hastalarında görülen en önemli ikinci problem dışkılama alışkanlığındaki bozukluktur.  Bu hastalar genel olarak tuvalette çok zaman harcayan ve bol ıkınma ile dışkılama ihtiyacını gideren hastalardır. Bu nedenle hastalar mutlak suretle tuvalette kısa kalmalı, fazla ıkınma yapmamalıdırlar.

Basur hastalığının tıbbi tedavisinde kullanılan ilaçlar genel olarak hastaların şikâyetlerini geriletmeye yönelik tedavilerdir.  Kullanılan ilaçları hastalığı yok etmediği, hastalığı tamamen gidermediği ya da hastalığın bir evresini daha iyi bir evreye geçirmediği akılda tutulmalıdır.

Basur belirtileri nedir?

En sık görülen hemoroid belirtisi kanamadır.  Kanamalar genelde damlama şeklinde gerçekleşmektedir. Kanamanın karakteristik özelliği, son derece parlak renkte ve taze kan şeklinde olmasıdır. Genellikle tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra hasta tarafından gözlemlenecek kadar fazladır.

Basur hastalığında ikinci önemli belirti ağrıdır. Ağrı özellikle hastalık ilerledikçe oluşan hemoroid memelerinin dışarıda kalmasına bağlı olarak gelişir. Bu dönemde basur memeleri elle de hissedilir. Ağrı çok şiddetli olabilir. Özellikle bu memeler sürekli olarak dışarıda kalıyorsa ya da bu memelerin içerisinde pıhtı oluşumu ile tromboze hemoroid denilen durum ortaya çıktıysa, ağrı gerçekten dayanılmaz boyutta şiddetli olabilir. Hastalar basur rahatsızlığında özellikle tam temizliği sağlayamamaktan ya da hiç çamaşırlarının sürekli olarak kanlı ve lekeli olmasından şikayet ederler.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*