Banyo Halısı Nasıl Temizlenmeli?

banyo halısı temizliği, banyo halısı nasıl temizlenir, banyo halısı temizleme yöntemleri

Banyo halısı nasıl temizlenir yazımıza banyo halılarının temizlenmesi için kullanılan bakım kutusunu hazırlamakla başlamalıyız. Bu özel halı temizleme kutusunun içerisinde tozları emmek için kullanacağınız toz bezleri ya da peçeteler olması gerekir. Eğer peçete ve ya toz bezi yok ise onun yerine eski mutfak havlularınızı değerlendirmeniz mümkündür. Bunun dışında kutunun içinde kuru temizleme çözücüsü bulun. Ancak bu özel çözücü genellikle yanıcıdır ve bu yüzden de bu kutuya çocukların ulaşamayacağı bir yerde bulundurunuz. Ayrıca bu kutuya mutlaka aseton ve ya tiner şişesi de eklemeniz gerekir. Kutuya ayrıca koku giderici ve temizleyici bir tozda ilave edin. Bu kutuya mutlaka eski bir diş fırçanızı, bir küçük şişe çamaşır suyu ile bir küçük şişe de beyaz sirkeyi koyunuz.banyo halısı temizliği, banyo halısı nasıl temizlenir, banyo halısı temizleme yöntemleri

Banyo Halısı Nasıl Temizlenir ve Nasıl Yıkanır?

  • Bildiğiniz gibi bazı türden banyo halıları direk olarak çamaşır makinesinde yıkanmak sureti ile temizlenmelidir. Ancak halıyı çamaşır makinesine atmadan önce banyo halınızı mutlaka elektrik süpürgesi ile iyice süpürünüz.
  • Sonrasında banyo halınızın üzerine bir ön yıkama spreyini uygulayınız. Bu sayede makinede banyo halınızın üzerindeki inatçı lekeler de kolay bir şekilde hemen temizlenir.
  • Makineye attığınız banyo halınızı yalnızca soğuk suda ve kısa bir programda yıkamalısınız. Sıcak suyun banyo halınızdaki plastik kaplamaya zarar vereceğini unutmamalısınız.
  • Makinede banyo halısını yıkarken kesinlikle deterjanı makinenin gözüne ya da halının üzerine uygulamayınız. Deterjanı sadece ve sadece çamaşır makinesinin iç kısmına koyunuz.
  • Çamaşır makinenizden çıkarttığınız banyo halınızın tüylü olan kısmı mutlaka yukarıya doğru bakmalıdır ve bu şekilde de en az 3 tane çamaşır ipine serilmek sureti ile asılması gerekir.
  • Eğer halınızın alt tabanı plastik ve ya benzeri bir malzemeden yapılmış ise kesinlikle halıyı kurutma makinesine koymayınız.
  • Eğer halınızı elde yıkamak istiyorsanız yine yıkama öncesinde sprey bir leke çıkartma ürününü halı üzerine yukardan ve bol miktarda uygulayınız. Halıyı 5 dakika kadar yıkamadan bu şekilde bekletmelisiniz.
  • Halınız narin türden bir ise o zaman leke çıkartma spreyini sulandırmak sureti ile uygulayınız.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*