Bağımlılık Yaratan Maddeler Nelerdir?

bağımlılık yaratan maddeler, alkol bağımlılığı, madde bağımlılığı

Fiziksel veya duygusal durumların doğurduğu bastırılması güç davranışlar genellikle bağımılık olarak tanımlanır. Uyuşturucu veya tütün gibi bir maddeye ya da aşırı yemek yemek ve kumar oynamak gibi bir faaliyete bağımlı olabilirsiniz. Şiddetli arzular hissetmenize karşın, basit tedaviler sizi bu alışkanlıklarınızdan vazgeçirebilir. Ancak, ciddi bağımlılıklar profesyonel yardım gerektirir.bağımlılık yaratan maddeler, alkol bağımlılığı, madde bağımlılığı

Bir faaliyetten zevk alıyorsanız veya stresten ya da sizi huzursuz eden duygulardan o faaliyet aracılığıyla kurtulduğunuzu düşünüyorsanız, zor anlarınızda o faaliyeti gerçekleştirmeyi huy edinebilirsiniz veya gündelik olaylar sizi o yöne sürükleyebilir. Sigara içmek veya aşırı alkol tüketmek gibi bağımlılıklar daima fiziksel zarar verir. Bununla birlikte, yaşamınıza egemen olan her türlü alışkanlık fiziksel ve ruhsal sağlığınızı yıpratabilir, hatta aileniz ve çevrenizdekiler için de tehlikeli olabilir.

Uyuşturucu maddeler ve tütündeki nikotin gibi bazı maddelerin bağımlılık yapma olasılığı yüksektir; bunları kullanan kişilerin çoğu bu maddelere fiziksel olarak bağımlı hale gelir. Araştırmalar, bazı insanların beyinlerindeki belirli bir kimyasal dengeden ötürü genetik olarak bağımlı olmaya eğilimli olduğunu ortaya koymaktadır. Örneğin, depresyon veya anksiyete, kişinin arzulanma bağımlı davranışlara yönelmesine neden olan serotonin gibi nörotransmitterlerin ve adrenalin gibi hormonlann dengesizliğiyle ilintilendirilebilir. Sosyal ve duygusal etkenlerin ve davranışlann da eşit ölçüde önemi bulunmaktadır. Azim, ısrar ve destekle bağımlı davranış biçimlerinin değiştirilmesi mümkün olabilir.

Korunma

Bir şeye bağımlı olma eğiliminiz varsa, yeni bir döngüye girmeye başladığınızı söyleyen uyarı işaretlerini fark etmeye çalışın ve kendinize daha az zararlı bir faaliyet bulmaya çalışın, örneğin, depresyon veya strese karşı alkol veya sigara içerek yahut bisküvi yiyerek tepki gösteriyorsanız, ihtiyaçlarınızı karşılamak ve stresle başa çıkmak için daha iyi bir yol bulmaksınız.

Tedavi (Doğal Yöntemler & Bitkisel Çözümler)

Destek grupları: Sizinle aym bağımlılığa sahip olanlar için bir destek grubu olup olmadığını araştırın. Adsız Alkolikler diye bilinen programdan yola çıkarak, diğer bağımlılıklar için de benzer gruplar oluşturulmuştur.

Yoga ve meditasyon: Araştırmalar, yoga, meditasyon ve tahayyülün bağımlılıktan kurtulmaya yardımcı olabildiğini ve sağlığınıza daha olumlu bir yaklaşımla eğilmenizi sağladığını ortaya koymaktadır. Günlük olarak yoga, nefes ve rahatlama egzersizleri yapmak sizi sakinleştirebilir, bağımlılık yaratan maddeye duyulan arzuyu azaltır ve iradenizi güçlendirir. Her türlü egzersiz moral yükseltir, insanın kendine olan güvenini artırır ve bu sayede bağımlılığa karşı kullanılabilecek iyi bir silah sunar.

Beslenme: Çok içki içiyorsanız, vücudunuzun vitamin, mineral ve temel yağ asitlerine duyacağı yoğun ihtiyacı karşılamak ve arzulan bastırmak amacıyla beslenmenize beta-karoten, magnezyum, krom, çinko ve B, C, E vitaminleri yönünden zengin yiyecekler ekleyin. Alkol veya tütün bağımlılığı kan şekerinin düşük olmasıyla ilişkilendirilebilir. Bunu önlemek için düzenli ve az miktarda yemek yiyin ve şekerli yiyecekleri fazla tüketmemeye çalışın. Tam tahıllı ekmek, makama ve esmer pirinç gibi protein ve kompleks karbonhidratlar bakımından zengin bir beslenme uygulayın. Bol bol alkolsüz sıvı tüketin; susuz kalmak bağımlılığınızı tetikleyebilir.

Diğer tedavi yöntemleri: Kavrama tekniklerini, yani neyi niçin yaptığınızı anlamanıza yardımcı olan ve aynı amaca ulaşmanın başka yollarını keşfetmenizi sağlayan yöntemleri kullanan bir danışmandan yardım isteyin Bağımlılığınızı tetikleyen faktör stres olmasa bile, bu tedavi yönteminden fayda görebilirsiniz. Akupunktur, hipnoterapi ve biyolojik geri bildirme yöntemlerinin hepsi etkili olabilir.

Ne Zaman Tıbbi Yardım Gerekir?

  • Bir alışkanlığınızın kontrolden çıktığını fark ederseniz.
  • Bağımlılığınız fiziksel ve ruhsal sorunlar yaratıyorsa.
  • Bağımlılığınız ilişkilerinizi olumsuz yönde etkilemeye başlarsa.

Acil Durumlar

  • Bağımlılık yapan bir maddeyi yüksek dozda almışsanız.
  • Bağımlılığınız kendiniz ve başkaları için tehlikeli olmaya başlamışsa.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*