Bademcik Taşları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

bademcik taşı nedir, bademcik taşı teşhisi, bademcik taşı ne demek

Bademcikler, bakteri, mukus, ölü hücreler ve besinler gibi birçok maddenin birikebileceği çöküntülere sahiptir. Bu malzemelerin birikmesi ve zamanla sertleşmesi sonucunda taş benzeri katı yapılar oluşur. Bademcik taşı adı verilen bu oluşumlar ağrılı veya ağrısız olabilir ve boyutları değişebilir. Genellikle bademcik taşları tekrarlayan bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) olan kişilerde daha yaygındır. Çoğu bademcik taşı vakasında, taşın boyutu genellikle bir pirinç tanesi ile bir üzüm arasındadır. Çoğu insanda beyaz veya sarı renkli küçük bademcik taşları bulunur. Küçük boyutlarından dolayı genellikle asemptomatiktirler ve tedavi gerektirmezler. Bademciklerin konumu ve taşların küçük olması nedeniyle bademcik taşlarının görülmesi de oldukça zordur. Bu nedenle bademcik taşı küçük olan pek çok kişi bunun farkına varmaz. Büyük bademcik taşları çok daha az yaygındır ve hoş olmayan semptomlar geliştirme olasılığı taşın boyutuyla orantılı olarak artar. Aynı zamanda büyük bademcik taşları ağızda kötü koku gösterebilir.bademcik taşı nedir, bademcik taşı teşhisi, bademcik taşı ne demek

Bademcik taşlarının belirtileri nelerdir?

Bademcik taşları pek çok belirti veya rahatsızlığa neden olmaz. Taş boyut olarak büyüdükçe semptomların görülme olasılığı artmasına rağmen, çok büyük bademcik taşları bile ancak X-ışınları ve BT taramaları gibi incelemeler sonucunda tesadüfen keşfedilir. Bu durum aynı zamanda taşın konumu ile de ilgilidir. Bademcik taşlarının neden olduğu yaygın semptomlar şunları içerir:

Ağız kokusu

Boğaz ağrısı

Öksürük

Yutma güçlüğü (disfaji)

Boğazda gözle görülür beyaz veya sarı lekeler

Bademciklerin şişmesi

Kulak ağrısı

Bilimsel çalışmalar, bademcik iltihabına yakalanan ve nefesi kötü olan her 4 kişiden 3’ünde bademcik taşı olduğunu göstermiştir. Sık bademcik iltihabı olan hastalarda bademcik taşlarının neden olduğu semptomları bademcik iltihabı semptomlarından ayırt etmek çok zordur. Öksürük semptomuna genellikle boğazdaki bir taşın tahriş olması neden olur. Bademcik taşlarının neden olduğu ağrı bazen kulak ağrısı gibi hissedilebilir. Bu nedenle kulak ağrısı olan hastalarda bu olasılığı göz önünde bulundurmakta fayda vardır.

Bademcik taşlarına ne sebep olur?

Bademcikler anatomik yapıları gereği belirli yarıklardan, odacıklardan, tünellerden ve fossalardan oluşur. Bu alanlar ölü hücreler, mukus, tükürük salgıları, besinler ve bakterilerin birikmesi için uygun bir ortam oluşturur. Bademciklerin belirtilen derin yapılarında bu tür kalıntıların birikmesi ve sıkışması sonucu bademcik taşları oluşur. Bakteriler ve bazı mantar türleri bu birikintileri yiyecek için kullanır. Sonuç hem enfeksiyon hem de ağız kokusudur. Ağız kokusu, bademcik taşlarını besleyen ve oksijensiz nefes aldıklarında sülfür üreten bakterilerden kaynaklanır. Bunların yanı sıra bademcik taşlarının neden olduğu sorusuna cevaben işaret edilebilecek diğer bazı faktörler şunlardır:

Uygunsuz ağız ve diş hijyeni

Kronik sinüs sorunları

Büyük bademcikler

Kronik bademcik iltihabı (bademcik iltihabı)

Tüm bu nedenlere rağmen ağız boşluğu ve diş bakımına azami özen gösteren kişilerde bile bademcik taşları bulunabilir. Bu nedenle bademcik taşı semptomları olan veya inatçı boğaz enfeksiyonu olan kişiler bir sağlık kuruluşunda taranmalıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*