Apandisit nasıl tedavi edilir?

apandisit nedir, apandisit ameliyatı, apandisit ameliyatı sonrası

Apandisit durumunda ilk ve en sık müdahale kesenin vücuttan çıkarılmasıdır.

Apendektomi olarak bilinen apendiksin çıkarılması genellikle en yaygın cerrahi prosedürlerden biridir. Apandisi çıkarmak için laparoskopik veya açık cerrahi tekniklerden biri kullanılabilir. Her iki yöntem de genel anestezi kullanır.

Apandisit Ameliyatı

Laparoskopik veya iyi bilinen kapalı cerrahi, genellikle apendiksin çıkarılmasında en çok tercih edilen yöntemdir çünkü iyileşme genellikle açık cerrahiden daha hızlıdır.

Operasyon sırasında hastanın karın boşluğunda 3 veya 4 küçük kesi yapılır, bu deliklerden kamera ve diğer özel cerrahi aletler karın boşluğuna aktarılır.apandisit nedir, apandisit ameliyatı, apandisit ameliyatı sonrası

Bunlar, cerrahın apendiksi daha net görebilmesi için daha fazla alan sağlamak üzere karın boşluğunu şişirmek için gazın pompalandığı bir tüp ile apendiksin çıkarılması için kullanılan küçük aletlerdir; başka bir tüpe laparoskop adı verilen kameralı ve aydınlatmalı cerrahın kullanımına izin verir. içeriği göbek takip etmek.

Apendiks çıkarıldıktan sonra, kesileri iyileştirmek için emilebilir dikişler kullanılabilir. Emilmeyen dikişler kullanılırsa ameliyattan 7-10 gün sonra alınabilir.

Bazı durumlarda laparoskopik cerrahi önerilmez, bunun yerine açık cerrahi kullanılır. Bunlar, apandisitin çoktan patlaması ve vücutta apandisit kitlesi adı verilen bir yumru oluşturması veya hastanın daha önce açık karın ameliyatı geçirmiş olması olasılığını içerir.

Açık ameliyatta sağ alt köşede büyük bir kesi yapılır. Bu kesi ile cerrah karın boşluğuna ulaşır. Yine laparoskopik cerrahide olduğu gibi kesiler daha sonra alınması gereken emilebilen veya emilemeyen dikişlerle kapatılır.

Her iki ameliyat türünden sonra çıkarılan ek patolojik inceleme için gönderilebilir.

Ek çıkarıldıktan birkaç hafta sonra tam iyileşme sağlanır. Ancak açık ameliyattan sonra 6 hafta boyunca fiziksel aktiviteden kaçınmanız gerekebilir.

Cerrahinin pratik olmadığı veya imkansız olduğu durumlarda intravenöz antibiyotikler bu ihtiyacı ileri bir tarihe erteleyebilir veya enfeksiyonu tamamen ortadan kaldırabilir.

Apandisit Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Laparoskopik cerrahinin temel avantajlarından biri, iyileşme sürelerinin genellikle çok kısa olmasıdır. Prosedüre her zamanki gibi devam edilirse çoğu insan ameliyattan birkaç gün sonra, 24 ila 48 saat içinde bile hastaneden ayrılabilir.

Açık cerrahide veya peritonit gibi hastalığın komplike olduğu durumlarda hastaneden taburcu edilmesi bir hafta sürebilir. Ağrı, ameliyattan sonraki ilk birkaç gün içinde ortaya çıkabilir ancak zamanla ortadan kalkacaktır. Ağrı kesiciler sadece ihtiyaç duyulduğunda alınmalıdır.

Laparoskopik cerrahi sonrası enjekte edilen gaz nedeniyle bir hafta omuz ağrısı hissedilebilir. Yine ameliyat sonrası kabızlık meydana gelebilir. Bunun için lifli yiyecekler yemeli ve bol sıvı içmelisiniz.

Ameliyat yeri bakımı ve kaçınılması gereken eylemler, hastaneden ayrılmadan önce doktorunuz tarafından tavsiye edilecektir. Ancak genellikle 4-6 hafta ağır işlerden kaçınılması önerilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*