Anestezi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

anestezi nedir, anestezi ne demek, anestezi hakkında bunları biliyor musunuz

Anestezi, bir kişinin ameliyat olmasına izin veren en önemli faktörlerden biridir. Anestezi, operasyonun güvenli ve sağlıklı olması, hastanın işlem sırasında ağrı hissetmemesi ve cerrahın rahat çalışabilmesi için hastanın vücudunun ilaçla uyuşturulması olarak tanımlanmaktadır.

Üç tür anestezi vardır; genel, bölgesel ve lokal anestezi. Genel anestezi ile tüm vücut uyuşturulur ve hasta bilinçsiz hale gelir. Bel, kol veya bacak altı gibi vücudun belirli bir bölgesini uyuşturma işlemine bölgesel anestezi denir. Bu yöntemde müdahale hasta uyanıkken yapılır.anestezi nedir, anestezi ne demek, anestezi hakkında bunları biliyor musunuz

Daha küçük bir alan uyuşturularak lokal anestezi yapılır. Örneğin, bu yöntem benlerin alınması gibi küçük prosedürlerde kullanılır.

Genel anestezinin yanı sıra bel altında uyuşmaya neden olan spinal ve epidural anestezi ile tek kol ve tek bacağı rahatlatan RIVA çeşitleri de hastaların ameliyat sonrası dönemden geçmesini kolaylaştırır.

Hangi bölgesel anestezi yöntemleri tercih edilir?

Göbek deliğini uyuşturmaya yönelik operasyonlarda bölgesel anestezi tercih edilir. Üç şekilde kullanılır: spinal anestezi, epidural anestezi veya her iki yöntemin de kullanıldığı kombine spinal-epidural anestezi. Bu yöntemler tercih edilirken operasyonun türü ve süresi dikkate alınır.

Hangi operasyonlarda kullanılır?

Bu yöntem sezaryen veya normal doğum, kasık fıtığı, mesane ve anal cerrahisi, kalça ve diz protezleri ve varikosel cerrahisi için tercih edilmektedir. Kısacası bu yöntem her türlü göbek altı ameliyatlarında kullanılabilir.

Spinal anestezi nedir?

Tek bir enjeksiyonla uyuşma sağlanmasına spinal anestezi denir. Omurilik bel bölgesinde belli bir seviyede biter. Enjeksiyon, iki veya üç omurun altından, omurlardan yapılır. Beyin başa sarılır ve kuyruk kemiğine ulaşan beyincik delinir ve ilaç beyin omurilik sıvısına enjekte edilir. Bu bölgeden geçen sinirler tarafından emilir ve uyuşma başlar. Buradan gelen ağrı sinyalleri beyne iletilmez ve hasta ağrı hissetmez.

Epidural anestezi nasıl yapılır?

Bu yöntem, epidural boşluğa enjekte edilmesi ve yerine epidural kateter adı verilen ince bir tüpün yerleştirilmesi ile spinal anesteziden farklıdır. Vücutta yaklaşık 8-10 cm uzunluğunda 40-50 cm uzunluğunda boru kalır. Kalan kısım hastanın omzuna yapıştırılır. Sonunda ilacı dağıtmak için bir musluk vardır. Ameliyat sonrası ağrı durumunda buradan bel bölgesine daha küçük dozlarda lokal anestezi uygulanır. Hastanın ağrısı önemli ölçüde kontrol edilir.

Spinal anestezi ve kombine spinal-epidural anestezi neden tercih edilir?

Hastaların solunum cihazına bağlı olmaması büyük bir avantajdır. Öte yandan mide bulantısı ve kusma gibi şikayetler genel anestezi ile daha sıktır. Spinal anestezi ve kombine spinal-epidural anestezi, özellikle sezaryen sırasında bebek ve anne ile anında teması sağlamak için önemlidir.

Aynı zamanda çocuk için tıbbi önemi büyüktür. Çünkü genel anestezi altında çocuğa az miktarda ilaç enjekte edilir. Erken dönemlerde bebeği genel anesteziye maruz bırakmak doğumdan sonra solunum problemlerine neden olabilir. Bel altı anestezi altındaki bir annenin bebeği, genel anestezi altındayken olduğundan daha sağlıklıdır.

Operasyon sonrası hastanın iyileşme süreci daha rahat geçer. Öte yandan bu yöntem özellikle solunum yolu hastalığı olan hastalarda ve yaşlılarda tercih edilmektedir. Acil ameliyata ihtiyaç duyan obez hastalarda spinal anestezi ve kombine spinal-epidural anestezi de kullanılmaktadır.

Kimlerle iletişime geçilmemeli?

Kan pıhtılaşma sorunu olanlar, kan sulandırıcı ilaçlar kullananlar veya bel bölgesinde enfeksiyonu olanlar tarafından kullanılmaz. Ayrıca çocuklar için tavsiye edilmez. Hasta isteksiz ise bölgesel anestezi uygulanmaz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*