ALS Tedavi Yöntemleri

als tedavisi, als tedavisi yapımı, als tedavi yöntemleri neler

ALS için ilaçlarla ilgili araştırmalar devam ederken, şu anda durumun tedavisi yoktur. Bununla birlikte, ALS ile ilgili son tıbbi araştırmalar cesaret vericidir. FDA onaylı ilaçlar dışında bir hastalığın tedavisi yoktur.

Bu ilaç, bir kişinin hayatını nispeten uzatabilir ve solunum desteği ihtiyacını kısmen geciktirebilir. Bu gelişmeler, ALS hastalığının haritalanmasında sadece bir başlangıç.

Bunun yanı sıra ilaç, fizik tedavi ve rehabilitasyon ile hastaların yaşam kalitesi artırılarak günlük hayatına rahatlıkla devam edebilmesi sağlanır. Bu tedaviler hastanın ihtiyaçlarına göre şekillendirilir.als tedavisi, als tedavisi yapımı, als tedavi yöntemleri neler

Hastanın yaşam kalitesini iyileştirmek için kullanılan tedavi.

İlaçlar

Ağrılı kas spazmlarını, aşırı tükürük salgısını ve diğer ALS semptomlarını hafifletmek için ilaçlar reçete edilir. İlaçlar ayrıca panik atak, depresyon, kontrol edilemeyen kahkaha, ağlama ve kas seğirmesini tedavi etmek için kullanılır. Yakın zamanda keşfedilen bazı ilaçlar, bazı ALS hastalarının yaşam süresini uzatıyor.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon

İnsan hareketliliğinin korunması; Fizik tedavi, kas sertliğini, spazmları ve sıvı tutulmasını hafifletmek ve yavaşlatmak için kullanılır. Düğmeleri iliklemek, çatal kaşık kullanmak veya diş fırçalamak gibi bir kişinin sorunları olan küçük kas aktivitelerine yardımcı olur. Eklem sertliğini önler.

Gıda desteği

Yutma ve çiğnemenin zorluğundan dolayı, yutması kolay, sağlıklı besinler yemenizi sağlamak için bir beslenme programı geliştirilmiştir.

Konuşma terapisi

ALS konuşma kaslarını da etkilediğinden, konuşma ve iletişim zamanla bozulur. Dil kaslarını kontrol ederek konuşma netleşir. Konuşma terapistleri ayrıca yutma ile ilgili sorunlara da yardımcı olur. Konuşma bozukluğu durumlarında sözel olmayan teknikler de vardır.

Uyum tedavisi

Yardımcı cihazlar giyinme, yemek yeme, tuvalet ve banyo ihtiyaçları gibi günlük aktiviteleri desteklemek için kullanılır. Motorlu tekerlekli sandalyeler, havalı yataklar, uyurken nefes almayı kolaylaştırmak için sürekli pozitif hava yolu basıncı (CPAP), konuşmaya yardımcı olmak için konuşma cihazları, bir kişinin elini ve konuşmasını kaybettiğinde iletişim kurmasına yardımcı olacak bilgisayarlar ve göz tanıma cihazları kullanılabilir.

Daha sonraki aşamalarda bir akciğer koruyucusuna ihtiyacınız olabilir. Çiğneme ve yutma fonksiyonlarınız bozulmaya başlarsa, bir beslenme tüpüne ihtiyacınız olabilir.

ALS’nin son aşamalarına kadar, kişi günlük ihtiyaçlarını bağımsız olarak karşılayabilir ve çok güçlü bir kas kütlesi kaybı olduğunda, yürüme, konuşma ve ellerini kullanma yeteneğini kaybeder. Ancak hafıza ve zeka etkilenmez. Hasta yakınları sabırlı, şefkatli ve özenli olmalıdır.

Düzenli egzersiz, psikolojik ve sosyal destek de ALS hastalarının rahat bir yaşam sürmeleri ve süreç boyunca kendilerini iyi hissetmeleri için çok önemlidir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*