Ağrılı Adet Görme Rahatsızlığı

adet görme rahatsızlığı, ağrılı adetin sebepleri, ağrılı adet görme

Hayattan zevk alabilmeyi birkaç gün engelleyen, her ay kadınların yaşadığı ağrılı adet görme, kadınların genelinde görünmektedir. Her ne kadar evlenince geçer ya da çocuk doğumundan geçer gibi söylemler olsa da adet sancısı çoğunlukla geçmemektedir. Adet döneminde sancı kasığın alt kısmında olduğu gibi bazı dönemlerde bacaklarda ve sırt bölgesinde de görülmektedir. Ağrılı Adet Görme genel olarak tamamen adet dönemine bağlı olarak gerçekleşmektedir. Vücuda o dönemde yayılan prostaglandin genel olarak bu ağrıya neden olmaktadır. Bu madde rahimi sıkmaktadır ve bu nedenle adet boyunca ağrı oluşmaktadır. Bazı kadınlarda adet sancısı başka sebeplerden de olabilmektedir. Bu nedenle çok fazla adet sancısı olduğunda yine de kadın doğum uzmanına görünmekte fayda vardır.adet görme rahatsızlığı, ağrılı adetin sebepleri, ağrılı adet görme

Ağrılı Adet Belirtileri Nelerdir?

Adet ağrısının en belirgin belirtisi alt kasıkta meydana gelen keskin kramplar şeklinde oluşmaktadır. Bazı zamanlarda bacaklarda ve sırtta da ağrı meydana gelebilmektedir. Bazı kadınlar ağrı ile birlikte mide bulantısı hatta kusma da yaşayabilmektedirler. Bununla birlikte baş ağrısı ve baş dönmesi gibi durumlarda söz konusu olabilir. Çoğu kadın adetinin ilk günlerinde ağrıyı derinden hissetse de kanamanın şiddeti azaldıkça adet sancısı da azalmaktadır. Ama bazı durumlarda mutlaka doktora görünmekte fayda vardır. Bu durumlar adet dönemi dışında yaşanan kasık ağrıları, cinsel ilişki sırasında oluşan ağrı, ilaçlar ile hiçbir şekilde geçmeyen ağrı ve vajinadan fazla akıntı gelmesi şeklinde sıralanabilmektedir.

Ağrılı Adet Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ağrı kesiciler adet ağrısını geçirebilmektedir. Fakat ağrı kesici adeti kesebilmekte ve bu durum kadında başka problemlere yol açabilmektedir. Kasıklara sıcak su torbası koyarak ağrının hafiflemesi yaşanabilmektedir. Sıcak su şişesi de sıcak su torbası yerine koyulabilmektedir. Rahatlama egzersizleri de adet sancısını geçirebilmektedir. Aynı zamanda rahatlatıcı bir takım bitki çayları da adet sancısını hafifletebilir. Ayrıca bazı araştırmalara göre akupunktur, B-12 vitaminleri, balık yağı gibi bir takım tedavi yöntemleri de adet ağrılarını geçirmek için kullanılabilmektedir. Adet ağrısı hemen hemen her kadının ilk adet olduğu yaştan itibaren karşılaştıkları bir durumdur. Adet ağrılarını hafifletmenin en önemli yolu adet dönemlerinde özellikle ayakları üşütmemekten geçmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*